Agatka

Agatka
Agatka
Agatka

Agatka to kotka z tajemniczą przeszłością. Urodziła się i mieszkała w miejskich kanałach razem z bezdomnymi, którzy dzielili się z nią swoim jedzeniem. Kotka nie miała możliwości wydostania się na powierzchnię, żyła w prawie całkowitych ciemnościach, bo jedynie przez włazy docierały nieliczne promienie słoneczne. W związku z planowanym zasypaniem kanałów koty tam mieszkające zostały wyłapane, a włazy zamknięte na głucho. Agatka nie znała życia na powierzchni ani niebezpieczeństw życia na wolności. Nigdy nie widziała samochodów ani zgiełku miejskiego. Dlatego trafiła do schroniska.

Agatka pozostała nieśmiała wobec ludzi i płochliwa. W połowie 2023 r. zachorowała na zapalenie płuc. Mimo leczenia jej stan się pogarszał. Leczenie nieoswojonego kota nie jest łatwe – tym bardziej w schronisku. A nie ma za bardzo chętnych na podarowanie domu nieoswojonemu kotu, a co dopiero kotu nieoswojonemu i choremu… Na szczęście Agatka pojechała do domu tymczasowego do wolontariuszki, gdzie udało się intensywniej zająć jej zdrowiem. Niestety zmiany na płucach są przewlekłe i w większości nieodwracalne. Agatce zdarza się przyspieszony oddech, czasem kaszle, ale jest pod troskliwą opieką i jej stan zdrowia jest regularnie kontrolowany.

Jak nieoswojona kotka odnalazła się w domu? Wspaniale 😊 Kocha koty, szybko zaprzyjaźniła się z innymi kocimi mieszkańcami, lubi spędzać z nimi czas, gadać, barankować i wylegiwać na miękkich posłankach. Ma swoje wybrane miejsce karmienia, lubi kanapę i łóżko. Względem człowieka nadal zachowuje lekki dystans, ale nie ucieka, nie chowa się, doskonale odnajduje we wszelkich domowych rytuałach.

Ze względu na chorobę Agatki nie szukamy jej już domu stałego. Jest naprawdę szczęśliwa tu, gdzie jest, i nie chcemy jej tego zabierać. Zresztą telefon w jej sprawie i tak nigdy nie zadzwonił…

Takich kotów jak Agatka w schronisku jest więcej. Nieoswojonych, płochliwych i nieśmiałych względem ludzi, ale wspaniale dogadujących się z innymi kotami. One również mogłyby odnaleźć się w domu z kocim towarzystwem, przy człowieku, który zaakceptuje je takimi, jakie są. Pozwoli żyć trochę obok siebie, nie będzie niczego wymuszał, podaruje czas i przestrzeń.
Jeśli chcesz pomóc Agatce, podaruj jej dobrej jakości mokrą karmę, np. Power of Nature, Catz Finefood, Leonardo, GranataPet, Feringę, Mac’s.