Zasady adopcji

Start / Zasady adopcji

Adopcja „know-how”

Zastanawiasz się nad adopcją zwierzaka?

Przeczytaj

Adopcja to decyzja na wiele lat. Oby szczęśliwych

Bądź odpowiedzialny już na wstępie i odpowiedz sobie na kilka pytań.

  • Czy na pewno masz czas dla zwierzaka?
  • Czy ktoś zaopiekuje się zwierzakiem pod twoją nieobecność, na okres wyjazdów/urlopów?
  • Czy stać cię na utrzymanie zwierzaka?
  • Czy twoi bliscy również chcą posiadać zwierzaka?
  • Co zrobisz, gdy problemy, np. zdrowotne, uniemożliwią ci opiekę nad zwierzakiem?
  • Co zrobisz, gdy będziesz musiał wyjechać na dłużej do pracy za granicę/do innego miasta?
  • Co zrobisz, gdy będziesz przechodził cięższe chwile w życiu, np. rozwód?

Brzmi groźnie i poważnie?

Zaufaj nam, lepiej rozważyć naprawdę wiele różnych kwestii.

Wiemy, że wiele problemów i trudnych sytuacji da się rozwiązać, ale nauczeni doświadczeniem – podpowiadamy

Jeśli przemyślałeś decyzję o adopcji i jesteś na nią gotów

Zajrzyj na naszą stronę  schroniskomilanowek.pl i zobacz zwierzaki z działów „do adopcji”.

Jeśli któryś pies/kot przykuje twoją uwagę  pod jego opisem znajdziesz numer telefonu/adres e-mail do osoby, która prowadzi proces adopcyjny.

Zanim zadzwonisz  przeczytaj dokładnie opis zwierzaka, znajdują się w nim cenne informacje. Już na tym etapie możesz wstępnie zastanowić się, czy to zwierzę dla Ciebie, czy pasuje do Twojego trybu i stylu życia.

Tak? To świetnie! Skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za adopcję zwierzaka, ona na pewno udzieli Ci wielu informacji na temat psa/kota. Im więcej informacji przekażesz w tej rozmowie, tym łatwiej osobie po drugiej stronie słuchawki będzie wnioskować, czy wybrany zwierzak jest dla Ciebie odpowiedni.

Wolontariusze i kierownik schroniska znają swoich podopiecznych. Wiedzą, czy zwierzę nadaje się do domu z podwórkiem, czy musi zamieszkać w mieszkaniu, czy pasuje do domu z małymi dziećmi, czy jest energetyczną petardą czy raczej melancholijnym stworzeniem.

Zaprosimy Cię do schroniska w odwiedziny. Zaprezentujemy pupila, pójdziemy razem na spacer lub posiedzimy wspólnie na podwórku.

Będziemy chcieli Cię poznać, w końcu mamy powierzyć Ci opiekę nad naszym podopiecznym. Z niektórymi znamy się wiele lat, z innymi kilka tygodni.

Zadawaj pytania. Zawsze będziemy się starali odpowiedzieć najpełniej, jak potrafimy. Pamiętaj jednak, że nie znamy odpowiedzi na każde pytanie, rzadko mamy jakiekolwiek informacje o życiu zwierzaka przed trafieniem do schroniska, dlatego czasem jego zachowania także i nas zaskakują.

Pamiętaj, że schroniskowy zwierzak trafia do nas z jakimś bagażem doświadczeń i przeżyć emocjonalnych, zdrowotnych. Poznajemy się nawzajem i do takiego poznawania się z nim będziemy zachęcać także Ciebie.

Nawiązanie relacji i więzi jest bardzo ważne, dlatego ogromnie zachęcamy, aby odwiedzić zwierzę kilka razy przed adopcją.

Może pomyślisz: „och, chciałbym go/ją zabrać już dziś do domu! W schronisku jest przecież tak strasznie”.

Zgadzamy się. Schronisko nie jest dobrym miejscem na stałe dla żadnego ze zwierząt, ale pomyśl także o tym, że jeśli odwiedzisz zwierzę kilka razy, stworzysz z nim więź, to później będzie mu łatwiej odnaleźć się w nowym domu. Będziecie się już przecież znać i zwierzak będzie wiedział, że jest z Tobą super i może liczyć na Twoje wsparcie.

Adopcja każdego zwierzaka jest indywidualną sprawą: jedno zwierzę bardzo szybko odnajduje się w nowych sytuacjach, adopcja może przebiec szybciej. Inny zwierzak może być bardziej bojaźliwy, nieśmiały. Wtedy lepiej podejść do adopcji na spokojnie.

Jeszcze inny będzie potrzebował wstępnej/próbnej adaptacji w domu.

Jeśli zwierzę choruje, a my o tym wiemy, na pewno zostaniesz poinformowany o problemie. Nie pozbywamy się chorych zwierząt! Wręcz przeciwnie, w naszym schronisku diagnozujemy je i leczymy. Informujemy o przebytych chorobach i perspektywach (w przypadku chorób przewlekłych, które zdiagnozowano w schronisku).

Co z formalnościami? Przed adopcją staramy się robić wizyty u Ciebie w domu.

Nie obawiaj się, nie oceniamy tego, czy jesz złotymi sztućcami i stąpasz po marmurze.

Zależy nam, by sprawdzić warunki, w jakich ma zamieszkać nasz podopieczny. Czy mieszkanie/dom są bezpieczne? Czy buda jest solidna i ocieplona? Czy ogrodzenie posesji jest szczelne? (uwierz, niektóre nasze zwierzaki potrafią skakać niczym Monika Pyrek, ale bez tyczki, wspinać się niczym Adam Bielecki, otwierać furtki z prędkością Kubicy, a kopanie [pod ogrodzeniem] wychodzi im tak dobrze jak Lewandowskiemu).

Pozostaje podpisanie umowy adopcyjnej. Umowa jest dokumentem prawnym, zobowiązujesz się w niej do należytego dbania o zwierzę.

Jeśli będziesz chciał, możesz oczywiście zapoznać się ze wzorem umowy przed adopcją.

Każdy zwierzak w schronisku posiada chip, aktualne szczepienia i jest odrobaczany raz na pół roku. Przy adopcji dostaniesz od nas adresatkę z imieniem zwierzaka, Twoim numerem telefonu/ewentualnie adresem. To bardzo ważny gadżet i zawsze podkreślamy jego ogromną rolę w przypadku zaginięcia.

Zanim zwierzak trafi do Ciebie, przygotuj dla niego niezbędne rzeczy: miski, smycz (najlepiej ok. 3-metrowa, zalecamy, aby nie używać smyczy flexi – szczególnie przy lękliwych psach), szelki, obrożę, posłanie, jedzenie (nie zalecamy zakupu od razu 12 kg worków), lepiej wypróbować kilku dobrej jakości karm, zobaczysz, jaka pasuje zwierzakowi i nie powoduje problemów gastrycznych).

Dzień adopcji to wielki dzień zarówno dla nas, dla Was, jak i Waszego pupila

Pamiętaj, że zwierzak potrzebuje czasu na ochłonięcie, na poznanie otoczenia, odnalezienie się w nowej sytuacji. Każdy przypadek jest indywidualny. Staraj się nie bombardować go wieloma bodźcami, nie zapoznawaj z całą rodziną i wszystkimi znajomymi, nie zabieraj od razu na wycieczki w ruchliwe i tłoczne miejsca. To może być dla niego za wiele na początek.

Oczywiście może się też okazać, że wasze zwierzę jest prawdziwym lwem salonowym i świetnie odnajduje się wśród tłumów i fotoreporterów

Bardzo ważne – pamiętaj o treningu samotności psa. Taka praca już od pierwszych dni może zniwelować problemy z izolacją, które dość często występują po adopcji.

Jeśli będziesz przebywać z psem/kotem 24 godz. na dobę przez 3–4 czy więcej dni i będzie super, ekstra ciekawie, będą zabawy, spacery, przytulanie, to późniejsza rozłąka (kiedy np. wrócisz do pracy) będzie dla psa dużym przeżyciem. Być może będzie rozpaczał, wył, niszczył. Aby tego unikać, choć nie zawsze się da, warto ćwiczyć zostawanie w samotności już od pierwszych dni.

Warto też już od pierwszych wspólnych dni wyznaczać granice, nauczyć zwierzaka, jakie zasady panują w domu. Co mu wolno, a czego nie akceptujemy. Znając zasady, łatwiej wspólnie koegzystować 

Pamiętaj też, że stosowanie metod awersyjnych w wychowaniu najczęściej kończy się pogorszeniem zachowania i pogłębieniem problemu.

W schronisku pracujemy z psami, stosując metody oparte na pozytywnych wzmocnieniach.

Po adopcji musisz pamiętać o tym, aby regularnie szczepić, odrobaczać zwierzę, dbać o jego higienę, zdrowie i zabezpieczać przeciwko kleszczom.

Pamiętaj, że możesz na nas liczyć!

Jako wolontariusze staramy się w miarę swoich możliwości wspierać osoby adoptujące zwierzaki. Jeśli pojawiają się problemy z zachowaniem, zdrowiem i czujesz, że coś cię przerasta – odezwij się do nas. Mamy sieć kontaktów do specjalistów – na pewno będziemy starali się pomóc.