Przed adopcją

Start / Przed adopcją

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

CZYTAJĄCE TEN ARTYKUŁ PAMIĘTAJ, ŻE:

  • zwierzę, które trafiło do schroniska nie jest gorsze, jest po prostu nieszczęśliwe
  • zwierzę, które trafiło do schroniska samo nie pchało się na świat, to człowiek odpowiada za umyślne lub nieumyślne rozmnażanie zwierząt nierasowych i niehodowlanych co w konsekwencji z roku na rok zwiększa ilość zwierząt niekochanych i bezdomnych w schroniskach. Pamiętaj! Sterylizując suczki lub kastrując psy dbasz o zdrowie swojego pupila i zapobiegasz niechcianemu potomstwu
  • zwierzę, które trafiło do schroniska, trafiło tu przez człowieka, który okazał się być nieodpowiedzialny; to nie Ono się źle zachowywało to człowiek nie potrafił lub nie chciał nauczyć Go dobrego zachowania;
  • One trafiły tu dlatego, bo człowiek który się Nimi znudził wolał się Ich szybko pozbyć niż zadać sobie trud znalezienia Mu nowego domu.

Przyczyn dla których zwierzę trafiło do schroniska jest wiele….za każdą z nich odpowiedzialny jest człowiek. To człowiek nie zachipował psa i nie zawiesił adresatki na obroży by zagubiony pies mógł szybko wrócić pod wskazany adres. To człowiek wyrzucił zwierzę na obcej drodze z pędzącego auta, przywiązał do drzewa w lesie, uwiązał do budy nie dając pożywienia, podrzucił bo zbliżał się urlop, bo nasikało na nowy dywan, bo zachorowało, bo straciło wzrok, wreszcie: bo było niechcianym przez rodzinę prezentem gwiazdkowym…

Adopcja to odpowiedzialność za Ich życie.
Adopcja psa lub kota to duża odpowiedzialność, dlatego ważne jest, by decyzja o przygarnięciu do siebie nowego zwierzęcia nie była podejmowana pod wpływem chwili, lecz była wyborem poważnym i przemyślanym – pamiętaj, że Twój czworonożny przyjaciel spędzi razem z Tobą kilka/kilkanaście najbliższych lat. Podobnie jak Ty będzie miał „lepsze” i „gorsze” dni, podobnie jak Ty może zachorować i wymagać opieki.

Dlatego zanim zdecydujesz się na adopcję, powinieneś być pewien, czy wszyscy członkowie rodziny wyrażają zgodę na przygarnięcie psa lub kota. Upewnij się też, czy żaden z nich nie ma alergii na sierść. Musisz też pamiętać, że każde zwierzę wymaga codziennego poświęcenia mu czasu i uwagi. Zastanów się, czy na pewno będzie Cię stać na utrzymanie swojego pupila, a w razie jego choroby – leczenie go.

Pomożemy Ci w wyborze.
Niniejsza strona internetowa w całości poświęcona jest mieszkańcom milanowskiego schroniska i prowadzona jest przez wolontariuszy. Każdy pies/kot ma tu swoje „pięć minut”, każdy ma swoje oddzielne ogłoszenie z dokładnym opisem, zdjęciami a często również z filmem. A wszystko po to aby ułatwić Państwu wybór odpowiedniego zwierzaka.
Ponadto w każdym ogłoszeniu podany jest kontakt do wolontariusza, opiekującego się i prowadzącego adopcję wybranego zwierzaka. Wolontariusz odpowie na wszystkie dodatkowe pytania, utwierdzając Państwa czy dokonaliście słusznego wyboru. Każdy wolontariusz poświęca swojemu podopiecznemu dużo czasu, poznając Jego zachowanie i ucząc nowych zachowań, pomagającym przy tym przystosować się do nowych warunków.

Po dokonaniu wstępnego wyboru konieczna jest wizyta w schronisku w celu osobistego zapoznania z wybranym kotem/psem. W przypadku psa dobrze jest wybrać się wspólny spacer, w obecności wolontariusza. Gdyby jednak zwierzę okazało się dla Państwa nieodpowiednie, prosimy się nie poddawać, w schronisku z całą pewnością czeka ten jeden, jedyny wymarzony Przyjaciel.

Dlaczego tak ważne jest dokonanie wstępnego wyboru za pośrednictwem wolontariusza i poprzez ogłoszenia zawarte w Internecie? Ponieważ dzięki temu unikniecie Państwo „wycieczek” po całym schronisku a nasze psy nie będą robiły sobie nadziei, że oto właśnie przybył do schroniska ktoś kto adoptuje właśnie Jego a nie kolegę z boksu obok, one się wtedy przekrzykują jeden przez drugiego, kto umie głośniej, by tylko zwrócić na siebie uwagę.

Formalności związane z adopcją.
Gdy dokonacie już Państwo wyboru a decyzja jest pewna i potwierdzona przez pozostałych domowników zostaje już tylko kwestia formalności tj. podpisanie umowy adopcyjnej i wydanie zwierzęcia.
W umowie adopcyjnej zobowiązujecie się Państwo m.in. do zapewnienia psu/kotu właściwej troski, do zapewnienia bezpiecznych warunków życia, do zapewnienia zwierzęciu opieki weterynaryjnej a w przypadku adopcji szczenięcia, do sterylizacji po osiągnięciu przez niego dojrzałości płciowej (dotyczy również kociąt). Ponadto podpisując umowę wyrażacie Państwo zgodę za dokonanie przez pracownika lub wolontariusza schroniska wizyty poadopcyjnej, która będzie miała na celu sprawdzenie stanu zwierzęcia oraz warunków w jakich żyje. W niektórych przypadkach stosowana jest wizyta przedadopcyjna.

Zwierzę ze schroniska może adoptować tylko osoba pełnoletnia, za okazaniem dowodu tożsamości i zgodą na rejestrację swoich danych. Wraz z jednym egzemplarzem umowy otrzymujecie Państwo książeczkę szczepień zwierzęcia. Każdy wyadoptowany z naszego schroniska pies posiada wszczepiony chip identyfikacyjny.
Adopcja zwierzęcia jest nieodpłatna. Ewentualna wpłata traktowana jest jako cegiełka na rzecz schroniska a jej wysokość jest dobrowolna i pokwitowana.

Osoby zamierzające adoptować psa prosimy o zabranie ze sobą długiej smyczy, obroży bądź szelek oraz kocyk na którym pies będzie mógł położyć się w trakcie podróży. Warto też mieć przy sobie adresatkę zawierającą kontakt do nowego opiekuna, którą będziemy mogli przyczepić do obroży.

Osoby zamierzające adoptować kota prosimy o zabranie ze sobą transportera.