Zaginął mi pies! Co mam zrobić?

Start / Zaginął mi pies! Co mam zrobić?

Tuż po zaginięciu

  • Pozostań przez dłuższą chwilę w miejscu, w którym pies widział cię po raz ostatni.
    Jeżeli po upływie kilku minut pies nie przybiegnie do ciebie, wróć do domu stałą trasą spacerową – bardzo możliwe, że po drodze spotkasz zbiega. Pytaj przechodniów, czy nie widzieli osamotnionego psa.Warto regularnie wracać w miejsce zaginięcia, także wieczorem. Pies mógł się wystraszyć i schować gdzieś w bliskiej okolicy, wieczorem jest spokojniej, co może go zachęcić do wyjścia z kryjówki. Pamiętaj – nawołuj psa spokojnym głosem. Wracaj też w okolice miejsca zamieszkania – pies mógł wrócić do domu.
  • Poproś znajomych o pomoc w szukaniu psa.
    Podaj im dokładną okolicę, w której ostatni raz go widziałeś, i poproś, aby niezwłocznie przeszli/przejechali tę okolicę w różnych kierunkach.
    Jeżeli to pies z naszego schroniska koniecznie zadzwoń do któregoś z wolontariuszy! Często mamy możliwość przyjechanie i pomocy w szukaniu zwierzaka. Pies nas zna i wiemy jak z nim postępować.

Zrób ogłoszenia

W Internecie.
Zrób post o zaginięciu zwierzaka na swoim profilu na Facebooku. Pamiętaj, aby post był publiczny. Co powinien zawierać:

  • zdjęcie psa, jak najbardziej aktualne i wyraźne,
  • datę i miejsce zaginięcia,
  • opis psa – wielkość, znaki szczególne, informację o tym, czy miał na sobie obrożę, szelki, obrożę przeciwkleszczową, a jeśli tak, to jakiego koloru były te rzeczy, informację o tym, czy jest zaczipowany i czy ma na sobie adresatkę,
  • kontakt do ciebie – czyli numer telefonu, jeden albo dwa, aby zawsze ktoś mógł odebrać; to bardzo ważne; to właśnie numer telefonu umożliwi ludziom kontakt z tobą!
  • informację o tym, czy pies jest łagodny i można spróbować go złapać, czy lękliwy i wszelkie próby gonienia i łapania mogą go jeszcze bardziej spłoszyć, więc nie należy go łapać, lecz niezwłocznie dzwonić pod podany numer i podać lokalizację.

Gdzie warto wstawić takie ogłoszenie:

  • na grupy lokalne na Facebooku, np.
    Zaginione/znalezione zwierzęta Warszawa i okolice,
    Zaginione – Znalezione Zwierzęta Podkowa Leśna i Okolice
    Zaginione/Znalezione Zwierzęta z Milanówka
  • na fanpage’e okolicznych schronisk,
  • na fora i fanpage’e związane z twoją miejscowością,
  • na fora i fanpage’e miłośników psów z twojej okolicy (np. w Warszawie wiele dzielnic ma swoje grupy spacerowe),
  • na portale ogłoszeniowe typu OLX, Gumtree.

Papierowe.
Pamiętaj, że nie wszyscy korzystają z Internetu. Wydrukuj papierowe ogłoszenia z informacjami jak wyżej i rozwieś je w okolicy, w której zaginął pies. Możesz też wręczyć po kilka sztuk ogłoszeń znajomym, którzy będą ci pomagali szukać psa, aby mogli rozdać je przechodniom.
Papierowe ogłoszenia warto dostarczyć także do:
– okolicznych lecznic weterynaryjnych,
– okolicznych schronisk.

Poszerzaj obszar poszukiwań

Jeśli w ciągu kilku dni twój pies się nie odnajdzie, zacznij szukać w dalszej okolicy. Pies w panice mógł przebiec nawet wiele kilometrów. Nie zapomnij też poszerzyć kręgu zawiadamianych lecznic i schronisk.


PREWENCJA, CZYLI LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ

Oczywiście nawet najbardziej ostrożnemu opiekunowi może przytrafić się ucieczka psa. Często wynika jednak z braku odpowiedzialności i wyobraźni. „Mój pies nigdy nie uciekł, mi się to nigdy nie przytrafi” – myśli wiele osób. Jak mawiał Kłapouchy: „Wypadek to bardzo dziwna rzecz – nigdy go nie ma, póki się nie wydarzy”. Lepiej więc odpowiednio przygotować swojego psa na ewentualność zaginięcia.

Zadbaj o oznakowanie

Zaczipuj psa (pamiętaj o rejestracji czipa w bazie!) i wyposaż w adresatkę z twoim numerem telefonu przy obroży. Kontroluj, czy pies jej nie zgubił. Często słyszymy od zrozpaczonych opiekunów, którym zaginął pies, że miał na sobie adresatkę, ale zgubił ją w zeszłym tygodniu i nie zdążyli założyć nowej. Jeśli zmieniasz numer telefonu, pamiętaj, aby zmienić go w bazie, w której zarejestrowałeś czip, i na psiej adresatce.

Zachowaj rozsądek przy spuszczaniu psa ze smyczy

  • Niedawno adoptowałeś psa ze schroniska lub z domu tymczasowego? Wstrzymaj się z puszczaniem go luzem, daj mu czas na zadomowienie się, zbudowanie z tobą więzi i poznanie okolicy.
  • Twój pies jest lękliwy? Zadbaj o bezpieczne szelki, możesz tez wyprowadzać go na podwójnym zabezpieczeniu – smyczach doczepionych zarówno szelek, jak i obroży. Przy lękliwym czworonogu nie używaj smyczy typu flexi.
  • Nie puszczaj psa luzem w okolicy Sylwestra i Nowego Roku.